Orientavimosi sportas – sporto šaka, kurioje sportininkai naudodamiesi žemėlapiu ir kompasu turi kuo greičiau pasiekti žemėlapyje pažymėtus ir vietovėje esančius kontrolinius punktus (KP).

Varžybų trasa skirta nustatyti dalyvių gebėjimą koncentruotis, orientuotis ir greitai įveikti atstumus tarp kontrolinių punktų. Geras fizinis pasirengimas yra būtinas, norint pasiekti aukštų rezultatų tarptautinėse varžybose ir elito grupėje. Norint suvienodinti sportininkams sąlygas, žemėlapiai įteikiami tik, kai jie startuoja. Kai sportininkų ne pernelyg daug, jie išleidžiami vienodais laiko intervalais vienas po kito. Aukšto rango varžybose įrengiamos uždaro starto arba uždaro finišo zonos („gardai“), kurios veikia tol, kol startuoja paskutinysis dalyvis. Prieš įvykstant aukšto rango varžyboms, toje vietovė sportininkams lankytis draudžiama. Uždarų teritorijų sąrašas skelbiamas federacijų internetiniuose puslapiuose.

Orientavimosi varžybose naudojami specialūs sportiniai žemėlapiai. Jie yra panašūs į topografinius žemėlapius, tik labiau detalizuoti ir pritaikyti orientavimuisi: juose įvertinami vietovės prabėgamumas (miško tankumas, pelkės klampumas) ir linijinių objektų įveikiamumas (įveikiama/neįveikiama tvora, uola, upė). Ypatingai detaliai atvaizduojamas reljefas. Žemėlapiai sudaromi pagal ISOM tarptautinį standartą, 1:15000 arba 1:10000 mastelių, ir pagal ISSOM standartą 1:5000 mastelio (sprintams). Šiaurės linijos nukreiptos į magnetinę šiaurę. Žemėlapių ženklinimas yra standartizuotas IOF, ir sukurtas suprantamu bet kuriam varžybų dalyviui, nepriklausomai nuo jo kalbos.

Šaltinis: Wikipedia

Varžybos

Treniruotės